Telefon: 0532 666 63 92 Email: bilgi@dostkurumsal.com
Dost Kurumsal Bilgi Teknolojileri
Dost Kurumsal Bilgi Teknolojileri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
3 yıl önce

E-Defter Berat iptali Nasıl Yapılır

e-defter-berat-iptali-nasil-yapilir

Bilindiği gibi E defter beratının yüklenip yollanmasından sonra , ilgili dönemde herhangi bir değişiklik veya düzeltme yapılamamaktadır.Bununla birlikte hata , unutma ve sair nedenlerle yüklediğimiz defterlerin iptal edilip yeniden gönderilmesini gerektiren durumlar olabilmektedir.

İşte Çözümü ;

İçinde bulunduğunuz  dönem ile ilgili defter beratlarının silinmesini Buradan  giriş yaparak PAKET SİL komutuyla yapabilirsiniz.

İçinde bulunduğunuz dönemden daha eski beratların silme işlemleri ise ancak şu şartlarda mümkündür.

Öncelikle yevmiye ve kebir beratlarını silmenizi gerektiren hatanın ayrıntılarını dilekçenizde belirtmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla alınan hata eğer teknik bir hata ise yazılım uyumluluk firmanızla irtibata geçerek ayrıntılı rapor almanız gerekmektedir. 

Eğer muhasebesel işlemlerden kaynaklanıyorsa ( hesap eklenmesi-silinmesi-değiştirilmesi durumunda dilekçeye ek olarak eklenmeli ) bunu ayrıntılı olarak dilekçenizde belirtmelisiniz. Dilekçenizde olması gereken bilgiler maddeler halinde aşağıdadır:

- Vergi kimlik no

- Yazılım uyumluluk firmasının tam adı

- Hata muhasebesel işlemlerden veya almış olduğunuz yazılım uyumluluk programından kaynaklanıyorsa(burada firmadan ayrıntılı rapor almanız gerekmektedir) dilekçenizde ayrıntılarını belirtmelisiniz

- Son olarak hangi ayın beratları Silinmesi isteniyorsa net olarak Dilekçede belirtilmelidir. (***Ör: Ocak 2015 ayına ait yevmiye ve kebir Beratlarının silinmesini talep ediyoruz)

Ayrıca dilekçede hesap eklenmeyeceğine, hesap silinmeyeceğine veya miktarlarda değişiklik yapılmayacağına dair taahhütte bulunulmalıdır.

NOT: elektronik defterin bütünlüğünün sağlanması için yevmiye ve kebir beratları beraber silinmektedir.

Dilekçenizi yukarıdaki bilgilere göre hazırlayıp Yeni Ziraat Mahallesi Etlik Cad. No: 16 06110 Dışkapı / ANKARA adresine göndermeniz gerekmektedir.

E-fatura Forum Sitesi


<< 34741-Mali Mührün gecikmesi veya bozuk çıkması durumunda ? >> Son Blog Sayfası